Samen werken aan weerbare zorg: GHOR-symposium over uitval van drinkwater

1 april 2026

Wat gebeurt er als zorginstellingen plotseling zonder drinkwater zitten? In Nederland lijkt dat ondenkbaar, maar juist daarom is het belangrijk om erover na te denken. Tijdens het jaarlijkse symposium voor de niet-acute zorg bracht de GHOR zorgorganisaties uit de regio samen om kennis te delen en zich voor te bereiden op mogelijke verstoringen van de drinkwatervoorziening.

Het symposium stond dit jaar volledig in het teken van uitval of verstoring van drinkwater. Het gesprek ging over recente incidenten, mogelijke risico’s en praktische manieren om samen beter voor te bereiden op een daadwerkelijke crisis.

Kennis delen en elkaar versterken

De bijeenkomst werd geleid door dagvoorzitter Joris Prinssen van het Calamiteitenhospitaal. Hij kijkt positief terug op de dag:

“De ervaringen die mensen met elkaar deelden naar aanleiding van de inhoudelijke bijdragen vond ik mooi om te zien. Samen worden we sterker in onze voorbereiding als we kennis delen. Dat gebeurde deze dag echt. Met plezier zie ik veel mensen jaarlijks terugkomen. Dat is leuk en geeft het belang aan van dit onderwerp!”

Actueel en relevant thema

Volgens Bianca Bakker, specialist operationele voorbereiding crisisorganisatie bij de VRU, is het thema actueler dan ooit. “Drinkwater is in Nederland eigenlijk vanzelfsprekend van hoge kwaliteit. In de zorg maken we er intensief gebruik van. Juist daarom is het belangrijk dat instellingen zich voorbereiden op uitval of verstoring. De recente drinkwaterverstoringen in de regio Utrecht en Amersfoort laten ook zien dat zo’n scenario dichterbij kan zijn dan gedacht. Met dit symposium hebben we kennis kunnen delen en organisaties met elkaar in gesprek gebracht. Daarmee vergroten we samen de veerkracht en weerbaarheid van de niet-acute zorg.”

Samen nadenken over oplossingen

Tijdens het symposium gingen deelnemers ook praktisch aan de slag met een scenario: wat als het drinkwater op een warme zomerdag minimaal 36 uur uitvalt?

Dat leverde veel ideeën op. Bakker: “Samen met de deelnemers kwamen we tot innovatieve oplossingen die organisaties mee terug kunnen nemen naar hun eigen instelling. Denk aan alternatieve manieren om medicatie in te nemen, maar ook aan de inzet van familieleden of omwonenden bij het ophalen van nooddrinkwater bij gemeentelijke tappunten.”

Bewustwording bij zorginstellingen

Ook drinkwaterbedrijven Oasen en Vitens waren betrokken bij het symposium. Volgens Peter Kloosterman, senior adviseur calamiteitenorganisatie bij Vitens, is het belangrijk dat zorginstellingen en drinkwaterbedrijven elkaar kennen en begrijpen wat ze van elkaar mogen verwachten:

“Ik kijk met een zéér positief gevoel terug op het symposium. Het is goed om met onze klanten, in dit geval de zorginstellingen, te spreken over wat wij als drinkwaterbedrijven doen om de kwaliteit van drinkwater te waarborgen, maar ook wanneer we dat mogelijk niet meer kunnen garanderen. Bewustwording is daarin essentieel. Het is niet altijd vanzelfsprekend dat er op elk moment betrouwbaar drinkwater uit de kraan komt. Dat besef hebben we goed kunnen meegeven tijdens het symposium. Tegelijkertijd was het mooi om te zien welke initiatieven instellingen zelf bedenken om in noodsituaties toch drinkwater beschikbaar te houden.”

Waardevolle inzichten

Het symposium leverde Vitens zelf ook waardevolle inzichten op, vertelt Kloosterman: “We kregen beter inzicht in de zorgen die leven bij zorginstellingen, maar ook in de oplossingen waar zij zelf over nadenken. Daarnaast was het goed om te horen welke rol de GHOR kan spelen voor drinkwaterbedrijven tijdens een crisis. Dat was meer dan ik vooraf wist.”

Enorme impact

Prinssen stond na afloop nog even stil bij de impact van het thema. “We hebben de hele dag gesproken over wat er allemaal mis kan gaan als water niet beschikbaar is voor instellingen. Die impact is enorm. Tegelijk laat het je beseffen hoe bijzonder het eigenlijk is dat we in Nederland elke dag kunnen vertrouwen op goed en gezond drinkwater. Dat staat in schril contrast met wat we in de afsluitende presentatie van Water for Life hoorden over gebieden in bijvoorbeeld Afrika, waar toegang tot veilig drinkwater nog lang niet vanzelfsprekend is.”

Met het symposium wil de GHOR zorgorganisaties niet alleen informeren, maar vooral activeren. Want een goede voorbereiding begint bij bewustwording én bij samenwerken.

Het laatste nieuws

Minister bezoekt Utrechtse Heuvelrug voor gesprek over natuurbrandbeheersing

6 mei 2026
Vanochtend bracht minister Van Essen van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) een werkbezoek aan natuurgebied boswachterij Leersum. Het bezoek stond in het teken van het toenemende natuurbrandrisico in Nederland. Tijdens het gesprek met betrokken partijen was aandacht voor de huidige voorbereidingen, de regionale samenwerking en wat nodig is om natuurbranden zoveel mogelijk te voorkomen, te beheersen en te bestrijden.

4 mei geen maandelijkse sirenetest

4 mei 2026
Normaal worden elke eerste maandag van de maand om 12.00 uur alle 4278 sirenes (de WAS-palen) in Nederland getest. Op herdenkings- en feestdagen niet.

Werkgroep ketencommunicatie bij stroomuitval van start

24 april 2026
Eind maart organiseerde de GHOR een eerste werkgroep over ketencommunicatie bij stroomuitval. Samen met partners uit de acute zorgketen is gesproken over een realistisch scenario: langdurige uitval van stroom en communicatiemiddelen, met grote impact op de zorgcontinuïteit.