
Minister bezoekt Utrechtse Heuvelrug voor gesprek over natuurbrandbeheersing
Vanochtend bracht minister Van Essen van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) een werkbezoek aan natuurgebied boswachterij Leersum. Het bezoek stond in het teken van het toenemende natuurbrandrisico in Nederland. Tijdens het gesprek met betrokken partijen was aandacht voor de huidige voorbereidingen, de regionale en landelijke samenwerking en wat nodig is om natuurbranden zoveel mogelijk te voorkomen, te beheersen en te bestrijden.
Aan het werkbezoek nam een brede bestuurlijke delegatie deel. Naast de minister van LVVN waren bestuurders aanwezig van de provincie, gemeenten, Veiligheidsregio’s, het Veiligheidsberaad en terreinbeherende organisaties. Hiermee werd onderstreept dat natuurbrandbeheersing niet alleen een regionale, maar vooral ook een landelijke opgave is.
Samenwerking cruciaal bij natuurbrandbeheersing
Namens de brandweer gaf Marcel Geluk van de Veiligheidsregio Utrecht een toelichting op de aanpak van natuurbrandbeheersing in de regio. Hij benadrukte dat dit een gezamenlijke opgave is van het Rijk, provincies, gemeenten, veiligheidsregio’s, brandweer, terreinbeheerders en gebruikers van natuurgebieden. “Alleen door intensief samen te werken kunnen we risico’s verkleinen en snel en effectief optreden,” aldus Marcel.
Die samenwerking is op de Utrechtse Heuvelrug extra belangrijk. Het gebied kent een grote verwevenheid van functies, met onder meer veel zorginstellingen, campings, horeca en recreanten. Bij een natuurbrand zijn de mogelijke gevolgen daardoor groot. Deze situatie is typerend voor meerdere natuurgebieden in Nederland. Goede voorbereiding, duidelijke afspraken en nauwe samenwerking tussen alle partners zijn hier essentieel.
Structurele aandacht en middelen noodzakelijk
Het werkbezoek gaf bestuurders een concreet beeld van de risico’s, ontwikkelingen en maatregelen die nodig zijn om natuurbranden ook in de toekomst beheersbaar te houden. Daarbij werd het belang onderstreept van voldoende structurele middelen om blijvend te investeren in preventie, voorbereiding en samenwerking.
Door klimaatverandering en langere periodes van droogte neemt de kans op natuurbranden toe. Dit vraagt om structurele aandacht voor natuurbrandrisico’s in beleid en beheer. Nederland zal moeten leren leven met natuurbranden, waarbij preventie en een gezamenlijke aanpak onmisbaar zijn.
Fotocredits: ministerie van LVVN
Het laatste nieuws
4 mei geen maandelijkse sirenetest
Werkgroep ketencommunicatie bij stroomuitval van start
Natuurbrandseizoen begonnen en vraagt om extra alertheid van iedereen