
Meldkamer test inzet drones bij incidenten in Veenendaal
De Meldkamer Midden-Nederland start een pilot met drones bij incidenten op vijf bedrijventerreinen in Veenendaal. Tijdens de pilot zijn livebeelden van een drone direct beschikbaar voor de meldkamer en voor uitrukkende eenheden van brandweerpost Veenendaal. Zo ontstaat sneller zicht op de situatie ter plaatse.
De pilot wordt uitgevoerd op de bedrijventerreinen Nijverkamp, Ambacht, De Factorij, De Batterijen en De Compagnie. De Meldkamer Midden-Nederland werkt hiervoor samen met brandweerpost Veenendaal, het Landelijke Specialisme Team Digitale Verkenning (TDV), het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV), Dronebotics en ondernemers op de betrokken bedrijventerreinen.
Tijdens de pilot vliegt een drone van Dronebotics automatisch uit naar geselecteerde typen incidenten op de vijf industrieterreinen binnen de gemeente Veenendaal. De livebeelden van de drone zijn binnen enkele minuten beschikbaar voor de meldkamer. Hierdoor kan de meldkamer sneller een beeld vormen van het incident en, indien nodig, al aanvullende hulpdiensten of specialistische eenheden alarmeren voordat het eerste voertuig is uitgerukt.
Live meekijken tijdens de aanrijtijd
Ook brandweermedewerkers kunnen tijdens de aanrijtijd live meekijken vanuit het voertuig. Dat gebeurt via het platform van het landelijke Team Digitale Verkenning van de brandweer. Dit platform is bedoeld voor het uitwisselen van (drone)beelden bij incidenten.
De beelden helpen hulpverleners om zich beter voor te bereiden op de inzet. Daardoor kunnen zij bij aankomst sneller de juiste operationele keuzes maken.
Samenwerking met ondernemers
De dronevoorziening voor deze pilot wordt geleverd door Dronebotics. Het gaat om een commerciële drone-oplossing die mede mogelijk wordt gemaakt door ondernemers op de betrokken bedrijventerreinen. Deze ondernemers zijn verenigd in de Bedrijvenkring Ondernemend Veenendaal (BOV).
Onderzoek naar meerwaarde van livebeeld
Met de pilot onderzoeken de betrokken partijen welke meerwaarde realtime dronebeelden bieden voor de incidentbestrijding en de operationele beeldvorming. Daarbij wordt specifiek gekeken naar de ondersteuning van de meldkamer, de informatiepositie van de hulpdiensten en de verdere ontwikkeling van beeldregie binnen de Veiligheidsregio.
De pilot loopt gedurende een vooraf vastgestelde testperiode. De resultaten worden na afloop geëvalueerd om te bepalen of deze werkwijze in de toekomst breder of zelfs landelijk ingezet kan worden.
Het laatste nieuws
Nationale Brandweerherdenking 2026
Geen luchtalarmtest in Veiligheidsregio Utrecht
Let op: maandag 1 juni NL-Alert testbericht