Er is een verhoogde kans op natuurbrand. Ga voorbereid de natuur in en lees hier wat jij kunt doen.
Nationaal Hitteplan van kracht, bekijk wat jij kan doen voor jezelf en een ander via het Nationaal Hitteplan.
Gevuld noodpakket en tekst zonder noodpakket wordt een ramp pas echt rampzalig.

‘Meest Rampzalige Campagne’ roept inwoners op zich voor te bereiden

24 juni 2026

De Veiligheidsregio Utrecht (VRU) en de gemeente Vijfheerenlanden hebben woensdag 24 juni de ‘Meest Rampzalige Campagne’ gelanceerd. Een regionale doorvertaling van de landelijke Denk Vooruit campagne. Met de campagne wil de VRU, en de betrokken Utrechtse gemeenten, inwoners aanzetten om zich beter voor te bereiden op noodsituaties zoals langdurige stroomuitval.

De aftrap vond plaats in een supermarkt in Lexmond, waar burgemeester Sjors Fröhlich in 72 seconden een noodpakket bij elkaar shopte. Deze 72 seconden staan symbool voor de eerste 72 uur waarin inwoners zichzelf moeten kunnen redden bij een verstoring van essentiële voorzieningen, zoals stroomuitval.

Goede voorbereiding noodzakelijk
Volgens de VRU is voorbereiding belangrijk. Inwoners en ondernemers kunnen bij een noodsituatie bijvoorbeeld zonder elektriciteit, internet of betalingsmogelijkheden komen te zitten. Daarnaast kan hulp langer op zich laten wachten. Hulpdiensten zijn in de eerste periode bij een noodsituatie gericht op de meest kwetsbare mensen en levensbedreigende situaties.

Meest Rampzalige Campagne
Met de ‘Meest Rampzalige Campagne’ spelen de VRU en gemeenten in op het feit dat veel mensen het belang van voorbereiding wel kennen, maar er nog niet naar handelen. De ‘rampzalige’ insteek, met herkenbare en soms luchtige uitingen, zorgt ervoor dat het onderwerp meer aandacht krijgt en aanzet tot actie. Voorbereiding is niet alleen belangrijk, maar geeft ook een gerust gevoel. Voor als alles in de soep loopt, drinkt het al tot je door en een fluitje van een cent, allemaal voorbeelden van hoe een belangrijke boodschap met een knipoog urgentie vraagt.

Jaap Donker, directeur van de Veiligheidsregio Utrecht en voorzitter RCDV, benadrukt: “Stroomuitval is geen theoretisch scenario meer. Het is een test van hoe veerkrachtig onze samenleving in de praktijk werkelijk is”. “Gezien alle gestapelde dreigingen, zoals natuurbrand, een overvol stroomnetwerk en cyberaanvallen, is het niet de vraag of er een verstoring komt, maar wanneer”.

De campagne wordt de komende periode lokaal ingezet door gemeenten en sluit aan bij situaties uit het dagelijks leven van inwoners. Daarbij is ook aandacht voor samenredzaamheid: het omkijken naar buren, ouderen en andere kwetsbare inwoners. Samenleven doen we immers met elkaar. Jaap: “als we samenredzamer zijn, maken we samen het verschil als er iets misgaat”.

De VRU en de gemeente Vijfheerenlanden roepen inwoners op tot actie bij hun eigen voorbereiding en het aangaan van het gesprek hierover met hun omgeving.

Brandweerman met noodpakket
Brandweervrouw met soepblik

Het laatste nieuws

Terugblik op de GHOR Midden-Nederland Dag 2026

13 juli 2026
In juni kwamen de piketfunctionarissen van GHOR Utrecht, Flevoland en Gooi- en Vechtstreek samen voor de jaarlijkse GHOR Midden-Nederland Dag. Dit jaar op een bijzondere historische locatie: Landgoed Zonnestraal, ooit opgericht als sanatorium voor tuberculosepatiënten.

Jaarbeeld GHOR 2025

2 juli 2026
Wat doet de GHOR eigenlijk? En waarom merkt de gemiddelde persoon daar zo weinig van? In ons Jaarbeeld GHOR Utrecht 2025 krijg je een kijkje achter de schermen van de organisatie die de medische hulp coördineert bij rampen en crises variërend van grote incidenten tot langdurige verstoringen.

Meldkamer test inzet drones bij incidenten in Veenendaal

22 juni 2026
De Meldkamer Midden-Nederland start een pilot met drones bij incidenten op vijf bedrijventerreinen in Veenendaal. Tijdens de pilot zijn livebeelden van een drone direct beschikbaar voor de meldkamer en voor uitrukkende eenheden van brandweerpost Veenendaal. Zo ontstaat sneller zicht op de situatie ter plaatse.