Er is een verhoogde kans op natuurbrand. Ga voorbereid de natuur in en lees hier wat jij kunt doen.
Schoof krijgt uitleg bij lego maquette

Minister-President bezoekt VRU: samenbouwen aan weerbaarheid

18 december 2025

Woensdag 17 december bracht de Minister-President een bezoek aan de Veiligheidsregio Utrecht om zich te laten informeren over de ontwikkelingen rondom weerbaarheid en specifiek het initiatief: noodsteunpunten en coördinerende punten. Deze noodsteunpunten bestaan nog niet, maar vormen een cruciale schakel in de voorbereiding op onverwachte situaties, zoals langdurige stroomuitval of uitval van andere vitale functies.

Het idee ontstond vanuit de intensieve samenwerking van de VRU met Oekraïne, waar dergelijke structuren al worden ingezet in crisissituaties. Bij een noodsteunpunt kunnen inwoners straks (nood)meldingen doen en betrouwbare informatie krijgen. De laag daarboven – de coördinerende punten – koppelt hulpdiensten, partners en crisisorganisaties aan elkaar via noodcommunicatiemiddelen.

De Minister-president bezocht de kazerne Zuilen, dat een onderdeel is in de pilots Noodsteunpunten. Het was een mooie ontmoeting, waarbij we trots zijn dat de Minister-President ook aandacht en oog had voor onze mensen op de post en het mooie werk en dat daar gebeurt. Een grote dank gaat uit naar de collega's op post Zuilen voor de hartelijke ontvangst en alles wat zij hierin hebben voorbereid.

Na ontvangst van Sharon Dijksma (Burgemeester Utrecht en Voorzitter VNG) vertelde Jaap Donker (directeur VRU, voorzitter RCDV en kartrekker WeerbaarNL) over de bredere context en urgentie. Ivonne Vliek (programmamanager Veerkracht) vertelde hoe de VRU regionaal werkt aan weerbaarheid door intensieve samenwerking met gemeenten, partners én bedrijven. “Het is van uiterst belang dat bedrijven zelf ook werken aan hun bedrijfscontinuïteit,” benadrukte zij.

Schoof krijgt uitleg bij lego maquette
Schoof krijgt uitleg bij lego maquette
Jaap Donker in gesprek met Dick Schoof

Bijzonder was ook de presentatie van Bram Jacobs en Stef Hanken, die met een speciaal gemaakte LEGO-maquette lieten zien hoe het netwerk straks werkt. Deze maquette werd ontwikkeld door André Overeem en Evert de Graaf van Incidentencity – een creatieve manier om complexe processen tastbaar te maken. Zij vertelde over de vele voorbereidende werkzaamheden die al gedaan zijn en gaven een terugkoppeling van de eerste pilot van een noodsteunpunt vorige week aan het Boerhaaveplein. 

De Minister-President was vooral nieuwsgierig naar hoe Utrecht versnelling kan realiseren zonder angst te creëren. Zijn boodschap: “Voorbereiding is geen luxe, maar noodzaak. Utrecht laat zien hoe het kan: praktisch, mensgericht en met oog voor de gemeenschap.”

Het bezoek van de Minister-president is een mooie waardering voor al het werk dat door de gehele organisatie, de gemeente en partners al gedaan is.  Het benadrukt ook het belang van samenwerken, want alleen samen werken we aan een weerbare regio én een weerbaar Nederland.

Het laatste nieuws

Jaarbeeld GHOR 2025

2 juli 2026
Wat doet de GHOR eigenlijk? En waarom merkt de gemiddelde persoon daar zo weinig van? In ons Jaarbeeld GHOR Utrecht 2025 krijg je een kijkje achter de schermen van de organisatie die de medische hulp coördineert bij rampen en crises variërend van grote incidenten tot langdurige verstoringen.

‘Meest Rampzalige Campagne’ roept inwoners op zich voor te bereiden

24 juni 2026
De Veiligheidsregio Utrecht (VRU) en de gemeente Vijfheerenlanden hebben woensdag 24 juni de ‘Meest Rampzalige Campagne’ gelanceerd. Een regionale doorvertaling van de landelijke Denk Vooruit campagne. Met de campagne wil de VRU, en de betrokken Utrechtse gemeenten, inwoners aanzetten om zich beter voor te bereiden op noodsituaties zoals langdurige stroomuitval.

Meldkamer test inzet drones bij incidenten in Veenendaal

22 juni 2026
De Meldkamer Midden-Nederland start een pilot met drones bij incidenten op vijf bedrijventerreinen in Veenendaal. Tijdens de pilot zijn livebeelden van een drone direct beschikbaar voor de meldkamer en voor uitrukkende eenheden van brandweerpost Veenendaal. Zo ontstaat sneller zicht op de situatie ter plaatse.