Crisiscommunicatie in actie: werken in het OKT-p

Wat doe je als communicatieadviseur in een crisisteam? Cindy en Herman - communicatieadviseurs bij de VRU – nemen ons mee in hun werk binnen het OKT-p; een dynamische omgeving waarin geen week hetzelfde is en waar communicatie ertoe doet.

Van langdurige crises tot flitscrises

“Op dit moment is het OKT-p nog deels in opbouw. We hebben werkwijzen gemaakt voor langdurige crises en voorzienbare crises”, vertelt Herman. “Voorbeelden van crises uit het verleden zijn Covid ’19 en de opvang van Oekraïense ontheemden.” Ook bij voorzienbare situaties speelt het team een rol, denk aan de voorbereiding op de jaarwisseling en diverse afsluitingen van rijkswegen, zoals de A12 vorig jaar en de A2 die in april deels wordt afgesloten. Tegelijkertijd bouwen we verder: “We maken op dit moment werkwijzen voor sluimerende/dreigende crisis en flitscrises. Een voorbeeld van een flitscrisis is de explosie in Utrecht in januari en een sluimerende/dreigende crisis is de voorspelling van heel slecht weer of natuurbranden”.

Het werk is afwisselend en gestructureerd. “Je hebt eens per 5 weken een week piket voor flitscrises. Je monitort dan ook op sluimerende en dreigende crises.” In de andere weken verschuift de focus: “Dan werk je bijvoorbeeld wel aan de voorbereiding op voorzienbare crises en neem je deel aan trainingen in het kader van jouw vakbekwaamheid.”

Overzicht bewaken en uitdagingen herkennen

Cindy vertelt wat belangrijk is in de rol als communicatieadviseur: “Het is belangrijk dat je goed het overzicht bewaakt, dat je kennis hebt van het werkveld van het OKT-p, dat je snapt welke communicatie-implicaties er zijn op verschillende onderwerpen.” Daarbij kijk je verder dan alleen de situatie zelf: “Je moet kunnen nadenken welke gevolgen bepaalde crises/incidenten kunnen hebben voor de samenleving of voor partners en gemeenten.” Uiteindelijk draait het ook om vertrouwen: “Je wil dat bestuurders een comfortabel gevoel hebben en goed geïnformeerd zijn tijdens en voorafgaand aan een crisis.” Cindy vindt het leuk om concreet aan de slag te gaan met verschillende soorten crises: “Met communicatie kan je zoveel voor mensen betekenen en de afwisseling van zowel voorbereiding op crises als echt de mouwen opstropen als het zover komt, vind ik het leukst.”

Piket draaien én vooruitdenken

Wat je nodig hebt voor deze rol? Herman: “Je moet het leuk vinden om piket te draaien en paraat te staan voor het geval er zich een groot incident of ramp voordoet. Tegelijkertijd moet je het ook leuk vinden om een langere periode te werken aan de voorbereiding op een evenement of de jaarwisseling. En in vrijwel alle gevallen heb je te maken met veel andere organisaties. Het is dus belangrijk het speelveld te kennen, af te stemmen en oog te hebben voor de verschillende belangen.”

Leren en aan de slag

De voorbereiding op deze functie is grondig en praktijkgericht. Herman: “We hebben vastgesteld welke opleidingen en trainingen je moet volgen om vakbekwaam te worden.” Daarnaast leer je vooral door te doen: je gaat meedraaien met een van de teams om mee te kijken. ”Cindy beaamt dit: “Er is een mooi inwerkprogramma, waarbij de combinatie van vakbekwaamheid en lekker aan de slag gaan een mooie combinatie is om binnen afzienbare tijd de organisatie snel te leren kennen.”

Iets voor jou?

Er staat een vacature open voor communicatieadviseur in het OKT-p. Is dit iets voor jou? Bekijk hier de vacature. Cindy’s boodschap aan twijfelaars is helder: “Twijfel niet langer. Het is mooi om op deze manier je kennis en kunde in te zetten voor een veiliger en weerbaardere samenleving. Je komt in een gemotiveerd en enthousiast team, waar ruimte is voor eigen inbreng.” Herman is het daar helemaal mee eens: “Lijkt het je leuk om een rol te hebben bij allerlei verschillende crises en hou je van veel afwisseling van onderwerpen, dan is dit echt iets voor jou.”